okuyup zaman ayırırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. zaman ayıracağınız için teşekkür ederim.

bir durumun farkındayım, genelde yayıncılar hakkında olumsuz gördüklerimi yazıyorum. bunu kabul ediyorum. prim kastığımı, bundan beslendiğimi düşünen kişilerin olduğunu da biliyorum. ön yargınızı kırmak için bu başlığı açtım.

entrylermi okuyan arkadaşlarım, abilerim ablalarım bilir. senelerdir twitch takip ettiğimi söylediğimi biliyorlar. aslında bu konu daha önceden bir çok kez vurguladığım bir konu fakat bu başlık altında toplama kararı aldım.

senelerdir yayıncı arkadaşlarımız derki. "biz bir topluma hitap ediyoruz" bunun söylerken bile bunun bilincinden olduklarını düşünmüyorum. bir çok büyük yayıncının bu konuda çok fazla hata yaptıklarına bin kere rast geldim. yaptıkları hatalardan biri kesinlikle küfür konusudur.

küfür etmek samimiyet değildir, saygısızlıktır. bir çok izleyici kitle küfürün samimiyet olduğunu, böyle algıladıklarına eminim. twitch te 10 k- 1k- 500 fark etmez. siz 500 kişi içinde küfür ediyormusunuz bağıra bağıra. bir çok toplantı yapıyorlar yayıncılar için. alış veriş merkezlerinde vs. hangisi çıkıp bağıra bağıra küfür ediyor ? peki neden yayınlarında ana bacı düz gidiyorsun ? orada ki insanlar ile seni izleyen insanların arasındaki fark ne ? nerdeyse aynı kitle. haaa neden etmiyor, çünkü oradaki insanları görüyor ve duyuyor o yüzden rahatsız olmasınlar diye ve saygı gösterdiği için etmiyor. aynı durum sen canlı yayın açtığında da aynıdır. etme demiyorum, elbette belli bir sınırı geçince insan kendini tutamaz hak veriyorum ama ota boka sövmek ? lan her şeye sövülür mü ? burada yayıncı kayırmıyorum. izlediğim yayıncılar içinde aynı durum geçerli.

bağışlara çok fazla tepki veriyorlar. 100 tl geldi diye kendini yerden yere atan mı dersin. yüklü para geldiği zaman saçma sapan hareketler yapılması. nasıl teşekkür edeceğiniz şaşırıp abuk subuk konuşmalar yapmaları. ya bakın elbette bende şaşırırım. 1000 tl gelirse bende mutlu olurum, ama ben bana 1000 tl attı diye şaklabanlık yapmam. çok nadir yayıncılar tepkilerini güzel ve gerçek bir şekilde samimi verdiklerini gördüm.

1000 tl mi geldi sana abicim. çok mu samimisin. bir işte çalışırken , maaşını alınca hoplayıp zıplayım saçma sapan hareketler mi yapıyorsun ? hak ettiğini bildiğin için tepkinde ona göre oluyor. fazla para verdiğinda patronun, "patronum gel eve yatakta hallet" beni gibi malca tepki mi veriyorsun ? veya ikramiye alınca. patronunla dans mı ediyorsun?

sığmadı :)
etmiyorsun. çok teşekkür ederim abi vs.. diyip mutluluğunu belli ediyorsun. eğer kötü niyetli değilsen o adamı pişman etmemek için daha çok motive olursun.

örneği saçma bulan olabilir. sonuçta bu adam 10 saat çalışıp ter döküyor, yayıncılar 4 5 saat yayın yapıp kazanıyor gibi triplere girmenin mantığı yok. hak eden insanın tepkisi bu şekilde olmaz. demekki o parayı hak etmediğini düşünüyor ki saçmalıyor.

bu konuyu daha açıklık getirmek için bir kaç örnek vereyim...

biri size geldi, 500 tl verdi hiç bir şey yapmadan. "bu adam bana bunu neden veriyor bir şey yapmadım ki" dersin. çünkü hak edecek bir şey yapmadın. sevinirsin, dans bile edersin sonuçta bir emek vermedin. beleş para la :) peki bu yayıncılar. "biz çok emek veriyoruz" "bizim işimiz kolay değil" "her işin bir zorluğu vardır" gibi acındırma yapıyorlar. yani emek verdiklerini dile getiriyorlar. ulan bu para o zaman sana havadan gelmiyor. emek verdiğini kabul ediyorsan bu tepkin ne ?

biliyorum uzattım, saçma olduğunu düşünenler için birazcık uzattım :)

bir diğer hata ise. bu yayıncıları ayırıyorum çoğunuz zaten biliyor... "beni +18 kişi izliyor" "beni veletler izlemez" "ben veletlere hitap etmiyorum" gibi bir türlü inkar etmeye çalıştıkları bir durum var. bunu diyen yayıncının yaş ortalaması max=15-16. bunu küçük yaştaki kardeşlerimi aşağılamak için demiyorum.

ulan yayıncı müsvettesi. sen neden bunu kabul etmiyorsun. o çocukların bir çoğu seni sevdiği için izliyor sen onlara hakaret etmekle kalmıyor, bir de küfür ediyorsun. seni izleyen kitlenin çoğu çocuk lan çocuk. bundan utanmak neden anlamıyorum ? enes baturu sevmiyorum ama izleyicisi çocuk olduğu için değil...

o çocukların bir çoğuda sana bağış atıyor. inkar edebilir misin ? bazıları da annesinden babasından habersiz kredi kartından sana para yolluyor. sen onlara laik olmak yerine tam tersini yapıyorsun. ya chatte o kadar saçma salak muhabettler dönüyor ki. 17 yaşındaki bir şahıs, 15 yaşındaki kişiye velet diyor :)DASDsa şaka gibiler.

kardeşlerim ben sizin niyetinizi biliyorum. ama bu şekilde yapan saçma sapan yayıncı müsvettelerin oyuncağı olmayın. size hem küfür ediyorlar hemde yeri geldiğinde sizi seviyorum ailem diyorlar :) kanmayın lütfen...

not: yazmayı çok seviyorum kusura bakmayın uzun oldu. zaman ayırıp okuyanlara gerçekten teşekkür ediyorum.
Küfür olayına karşıyım hele bayanların o 1.60 boyundaki elanurun sağa sola sövmesi kadar itici aşşagılayıcı bir durum daha görmedim.
Ben izlerken utandım yayını kapattım ellerine sigara almıslar marifet sanıp içiyorlar felan.
Evonmoss'a zamanında 1 bin 2 bin bagıs atanları gördüm yani asgari ücret atanları gördüm yazık cidden.
Bu insanlar bu parayı kolay nasıl kazanıyorlar hala anlamadım .

Yayınında denk geldim numaranı verirmisin instagramdan ozelden yazdım diyor ve 1 bin bagıs atıyor.

Evonmoss diyorki ; malesef cevap veremem .

Ama eminimki yayın bittikten sonra o mesaja cevap verdi hattaaa sex bile yaptı amk