Selamlar,bugün ilk yazım olan,Valve'nin Tarihi hakkında bilgi vermeye çalışacağım.
Dilerseniz,önce Gabe Newell'in nasıl bu fikri edindiğine bakalım.

Her şey, Gabe Newell adındaki bir Harvard Üniversitesi öğrencisinin eğitimini yarıda bırakıp, Microsoft’ta işe girmesiyle başladı. Microsoft çatısı altında on üç yıl çalışan Gabe Newell, bu süre zarfında ilk üç Windows işletim sisteminin geliştirilmesinde yardımcı oldu. Bu dönemlerde, tam açıklanamayan bazı teknik sıkıntılardan dolayı, ilk Windows işletim sistemlerinde oyun oynamak biraz sıkıntılıydı ve bu sebepten dolayı birçok oyun geliştiricisi Windows’a oyun geliştirmekten çekiniyordu, bu durum da tabi ki Gabe Newell dahil birçok Microsoft çalışanını rahatsız ediyordu.

Takvimler 10 Aralık 1993’ü gösterdiğinde id software, MS-DOS için “Doom”u yayınladı. Kısa sürede başarıya kavuşan Doom, Gabe ve Microsoft için büyük fırsat oldu. Id Software’den John Carmack ve Jay Wilbur ile iletişime geçen Gabe Newell, Doom’u Windows 95’e portlama (uyarlama) konusunda her iki geliştiriciyi de ikna etmeyi başardı. Bu gelişmelerin ardından Doom 95, Windows 95 işletim sistemine çıkış yaparak diğer oyun geliştiricilerine, PC’nin ve Windows’un da mevcut oyun konsolları gibi oyun oynatabileceğini kanıtladı.

Doom’un Windows başarısından sonra Microsoft’tan çalışma hevesi gittikçe azalan Gabe Newell, 1996 yılında, iş arkadaşı Mike Harrington ile beraber Microsoft’tan ayrıldı ve 24 Ağustos 1996 yılında “Valve Software”ı kurarak ilk oyunları olacak olan “Half-Life” üzerinde çalışmaya başladılar.

Eski iş arkadaşları Michael Abrash da onlara katılınca, "Quake Engine" motorunu satın aldılar.Daha sonra üstünde bir kaç değişiklikten sonra kendilerine özgü bir motor ortaya çıkardılar.Artık ellerinde kendilerine ait bir oyun motoru ve deneyimli birkaç kişilik ekip bulunduran Gabe Newell, Half-Life’ı geliştirmeye başladı. Tabi ki Half-Life’ı geliştirme süreci de Valve için kolay olmadı. Daha yeni kurulmuş ve finansal sıkıntılar çeken Valve, Half-Life’ın yapımı sırasında oyuna eklemeyi planladıkları birçok içerikten vazgeçmek zorunda kaldılar, hatta Gabe Newell bile bu süre zarfında oyunun bitip satışa çıkacağı konusunda endişeleri oluşmaya başladı.Ancak oyun her şeye rağmen oyun dünyasının efsane oyunlarından biri olan Half-Life 8 Kasım 1998'de piyasaya sürüldü.Half-Life’ın başarısının ardından Valve, yeni oyunlarını geliştirmeye devam etti ve "Source" motorunu kullanarak "Counter Strike" gibi oyunları bizlere sundular.

half-life ardından 1999 yılında counter strike çıkartarak başarı kazanmışlardır.
Counter strike döneminde ise cs 1.5 ve 1.6 da patlama yapmışlardır.

ardından baya düşüş yaşamıslardır

cs zero, cs zombi gibi oyunlar çıkartan valve istedigi kitleyi elde edemeyincei kitle hale cs 1.6 da kaldıgı için 2012 yılında cs go cıkartarak istedigi kitleyi elde etmiştir.