Ne zamandan beri takip ettiğim olaylar çerçevesinde bu entryi giriyorum. Her hangi bir resmi açıklama söz konusu değildir. Kendi şahsi düşüncelerim ve tespitlerimdir.

aslında bu tespitim yaklaşık 1 sene öncesine dayanıyor. biliyorsunuz ki twitch de "just chatting" kategorisi geçen sene eklendi. eskiden ırl olarak geçiyordu. ırl de baya sonra eklenmiş bir kategoriydi fakat kimse tam olarak kullanmıyordu... sonrasında Kreatif kategorisi eklendi bu da yeni içerik üretmek isteyenlere kapı açtı... sonrasında jtg vs kanallar açılarak twitch türkiye de yeni bir platformada adım atmış oldu.

twitch bu kategoride yapılan yayınların talebini arttığını görünce olayı üst seviyelere taşıdı... ırl ve Kreatif kategorisi kaldırıp tamamen kapsamlı bir kategori oluşturdular. yani oyun dışı içerik üreten yayıncılar çıktı bilindiği... izleyicler olarak "twitch=oyun" olarak baktığımız için diğer içerikler boş geliyordu. zaten izlenmeleri azdı...

fakat zamanla bu yayıncıların izlenmelerinin arttığını görmeye başladım. 100 den 500 1 k lara kadar gittiğini gördüm. aslında oyun platformunun hayla durmasının sebebi. biz izleyiciler olarak hayla oyun görmek istediğimiz içindir.tahminim şuydu 1 seneye kadar twitch oyun platformundan elini ayağını çekecek. yani hype olan yayıncılar artık başka platformlara geçecekti.öylede oldu

bildiğiniz üzere facebooka geçen yayıncılar çoğaldı. facebook akıllı bir adım atıyor. twitch diğer kategorilere kafa yorarken oda hamle yaptı, ve oyun yayıncılarını kendi safasına çekti. facebook yeni den hype olmaya çalışıyor. biliyorsunuz facebook artık yaşlı insanların kullanacağı bir platform olarak bakılıyor. aslında bu hamle ile tekrar gençleri çekmeye çalışıyor. o kadar para veriyor bu yayıncılara ne kazacak sorusu aklınıza geliyor dimi :). eski hypenı geri almaya çalıyor aslında.

konuları özetlemek gerekirse.

twitch diğer kategorilerin daha çok para getirisi ve büyük kitleler çekeceğini gördü... bugün bile bigbosslayf gibi rezalet kanalların 30 k izlenmesi normal(bigbosslayfı başka bir entyde eleştireceğim)... o yüzden artık;

elvada twitch, hoş geldin facebook...


edit: 2 seneye kadar twitch artık bir oyun platformu olmuyacak

not: neden böyle bir başlık açtım. tamamen kanayan yaram dır. çok üzülüyorum twitchin oyundan elini ayağını çekmesini görmek... ben bu platformda 7 senedir izleyiciyim... nasıl üzülmeyeyim.

Twitch kendisini bulunmaz hint kuması sanıyor diğer düşüncem ise facebook twitch satın alamadı galiba , eminim teklif etmiştir.

Twitch Cogu yayıncı ile anlasamadı veya anlasmak istemedi.
Gereksiz insanları popüler etti !
Yemek yiyen memesi açık olan kıza ban atmadı

Facebook fırsat bilip bu organizasyonu gerçekleştirdi.
Twitch oyun alanından sarktı kişiligini kaybeden insanlara popülerlik sağladı.
Gerci bu abazaların da işi .

Küfür eden kız dikkat çekiyor , bacagını açan dikkat çekiyor bizim abaza gencler Oyun yerine evonmosun yemek yemesini izliyor.

Twitch oyun platformu idi gencler kendinize gelin.
Twitchi bitirmeyin izlemeyin memesini açanları .

izlemeyin lan izlemeyin evonmos elanur felan malmısınız siz gülmüyorsunuzda MK