Oyun dünyasının efsane ismi Gabe Newell, Valve Software, Steam ve Half-Life serisinin yaratıcısı. Dünyanın en zengin insanları arasında bulunan Gabe Newell'in hayatını ve Steam'i kurduğu zamanları sizler için derledim,İyi okumalar.

Oyun dünyasının en efsane ve en zengin adamı Gabe Newell’ı, ya da namıdiğer Gaben’ı duymayanımız yoktur. Serveti yaklaşık 4 milyar doların üzerinde olan Gabe Newell, eski bir Microsoft çalışanı, Valve Software’in ortak kurucusu ve Half Life serisinin yaratıcısı.

3 Kasım 1962’de Amerika’da doğan Gabe Newell, 1980 yılında Harvard Üniversitesi’ne girdi. Okuduğu okul her ne kadar dünyanın en prestijli okullarından biri olsa da, Microsoft’tan bir iş teklifi aldığı anda okulu bıraktı.
Şirkete ilk girdiğinde iyi bir yazılımcı olabilmek için 3 aylık bir eğitimden geçti ve Bill Gates de dahil olmak üzere Windows işletim sistemi üzerinde çalışan sayılı isimlerden biri oldu. Gabe Newell, verdiği bir röportajda Microsoft’ta 3 ayda öğrendiğini Harvard gibi bir okulda yıllar boyunca öğrenemediğini belirtti.

13 yıl boyunca burada çalıştıktan sonra iş arkadaşı Mike Harrington ile Microsoft’tan ayrılarak ortak bir şirket kurmak için yola çıktılar ve böylelikle Valve Software’in temellerini atmış oldular. Uzun yıllar boyu Microsoft’ta çalışmış olmanın verdiği finansal rahatlıkla birlikte ikili maddi bir sıkıntı çekmeden çalışmalara başladı.
Şirket ilk başlarda daha çok anlatım odaklı tek oyunculu oyunlar üretmeye başladı. Bu oyunlara Half-Life ve Half-Life 2 de dahil oldu ve Gaben, GoldSrc (Gold Source) adlı oyun motorunu da bu zaman aralığında geliştirdi.
Gaben, verdiği bir röportajda Half-Life serisini o zamanlar bayılarak oynadığı DOOM adlı oyundan esinlenerek yaptığını söyledi. Half-Life serisi, asıl şöhretini Gaben Steam’i kurduğu zaman kazandı. Yanlış duymadınız, dünyada en çok tercih edilen dijital oyun mağazası Steam’i kurucusu da Gabe Newell’dı.

Gaben’ın Steam’ı kurmasındaki başlıca amaçlarından biri, Counter-Strike oyununa düzenli güncellemeler getirerek sunucu problemlerine bir çözüm bulmak ve oyunda hile yapılmasını engellemekti. 2003 yılında kurulan Steam 2007 yılında tam 13 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaştı ve kütüphanesinde 150 adet oyun bulunuyordu.
Gabe Newell Steam’in yakalamış olduğu başarıdan sonra Half-Life serisine ara verdi ve uzun süre boyunca bu oyuna dair tek kelime bile etmedi. Hayranları yani bizler oyunu merakla beklerken,Half-Life Alyx duyuruldu.Darısı Half-Life 3'e.Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Tarih herzaman birbirine benzer ekşisözlük'te bu şekilde kurucusu eskiden büyük firmada çalışıyordu ardından bu sözlüğü kurarak şuanda ülkede en cok tıklanan site oldu.