Profesyonel olarak e sporcuların geneli bilgisayar oyunları üzerine temellendirdikleri kariyerlerinin başlangıcı 16 ve 17 yaşlarda başlamaktadır. Birçok profesyonel oyuncu kariyerini 14 yaşından önce sona erdirerek e spor dünyasından ayrılıyor. Ancak 24 yaş e spor oyuncuları için bir üst yaş sınırı olmamaktadır. Her yaştan bilgisayar oyunu meraklısı olan e spor karşılaşmalarına turnuva için aksi belirtilmediği takdirde katılım sağlayabilmektedir. Bir e sporcu olmanın gerçek manada bir sporcu olmaktan pek farklı olmadığını belirtmek gerekiyor. Sıkı ve sistematik olarak çalışmanın yanı sıra profesyonel bir oyuncu olabilmek için oynanacak olan oyunun mekaniklerini güzel bir şekilde kavramış olmak gerekmektedir. Oyun üzerinde bilgi klavye ve fare ile refleksleştirerek kendinizi profesyonel olarak karşılaşmalara hazır bir hale getirmeniz mümkündür. Birçok e spor oyuncusunun kariyeri için takip edilecek olan adımlar şu şekildedir.
Oyunu seçin: Artık joker kart gibi her oyunda profesyonel olmaya gerek yoktur. Belli bir platform ve oyun seçerek kendinizi o oyuna adayabilir ve oyunun profesyoneli olmak için çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Daha popüler ve düzenli olarak turnuvaları gerçekleştiren oyun tarzlarına yönelmek size hızlı bir başlangıç avantajı sunar.
Motivasyonu sağlayın: E spor oyuncularının motivasyonu başarı ve ödül hırsına dayanmaktadır. Gerçekleştirilen ciddi e spor karşılaşmalarının bir çoğu kazananlarını 6 haneli ödüllerin beklediği unutulmamalıdır.
Düzenli olarak pratik yapın: E sporlar için başarılı bir oyuncu olmak sadece pratik yapmaktan ibaret değildir. Oynanacak olan oyun mekaniklerine her anlamda hazır olunmalıdır. Bunun için profesyonel oyuncuları takip etmeli teknikleri geliştirmeli ve bolca idman yaparak yeteneklerinizi refleks haline getirmelisiniz.
Kendinize ve Ekipmanlarınıza yatırım yapın: Kendinize ve kullanacağınız ekipmanlara yatırım yapmanız ilk şart. Karşılaşmalar ve pratikleriniz esnasında sizi diğer oyunculardan geride bırakmayacak ekipmanlara sahip olmalısınız. İyi bir internet bağlantısı, klavye, fare ve monitör ile bir oyunda avantajı elde tutarak oyun içindeki gelişmelere verilecek olan aksiyon hızını arttırmak mümkündür.
Topluluklara katılın: Profesyonel olarak bir lig oyuncusu olmak için mutlaka bireysel olmasına ragmen e spor karşılaşmalarında başarılar genel olarak takımlara aittir. Alanla ilgili topluluklara katılmalı ve oynanan oyunun topluluklarının bir parçası halini almanız gerekmektedir.